پسته

  1. خانه
  2. chevron_right
  3. پسته
امروزه پسته ها یکی از محبوب ترین آجیل ها برای بسیاری از کشورها به شمارمی روند. معمولا انواع پسته باتوجه به محل مبدا آنها طبقه بندی میشوند. هرکشور انتخاب های خود را دارد که عمده ترین تفاوت های آن رنگ، عطر و طعم، اندازه، دوره برداشت و کیفیت آن است.
پسته ایرانی باتوجه به رنگ، شکل و اندازه طبقه بندی می شوند.
پسته فندقی
به این پسته، فندقی می‌گویند؛ چون ظاهری گرد و فندقی دارد. در دنیا البته به جای فندقی به نام Round یا گرد شناخته می‌شود. تقریبا در همه استان‌هایی که انواع پسته کشت می‌کنند، پسته فندقی هم کشت می‌شود؛ از کرمان، یزد و خراسان رضوی گرفته تا فارس، مرکزی، قزوین و حتی تهران! ولی قطب کشت پسته فندقی کرمان است. اما دو رقم از انواع پسته معروف فندوقی، پسته کله‌قوچی و اوحدی هستند. پسته کله‌قوچی یکی از محبوب‌ترین ارقام پسته برای صادرات است. پسته اوحدی هم به معروف‌ترین انواع پسته در کشور شناخته می‌شود. اگر بخواهید ظاهر پسته اوحدی را بشناسید، باید بگوییم این پسته، جزو دسته‌بندی فندقی قرار می‌گیرد، بنابراین ظاهری فندقی‌شکل دارد. رنگ رویی آن ارغوانی و پوستش هم استخوانی مایل به کرم است.

 

 

 

پسته کله‌ قوچی
پسته کله‌قوچی یکی از محبوب‌ترین پسته‌های ایرانی است که البته این محبوبیت فقط خلاصه به ایران نمی‌شود. بخش زیادی از تولیدی این پسته به کشورهای اروپایی صادر می‌شود. این پسته، به درشتی و البته گران بودن شناخته می‌شود! اگر از ظاهر این پسته برایتان بخواهیم تصویری بسازیم چنین چیزی است: فندقی است، رنگ رویی مغز آن سرخ خاکستری است و رنگ پوست آن سفید نسبتا تیره است.

 

 

 

پسته احمد آقایی
یکی از تازه‌ترین انواع پسته ایرانی پسته احمد آقایی است. محصول‌دهی بالا و زمان نسبتا کمی که برای باردهی لازم دارد، آن را به یکی از بهترین پسته‎های صادراتی کشور تبدیل نموده است.
یکی از جدیدترین انواع پسته در ایران، پسته احمد آقایی است. این پسته در دسته بادامی قرار می‌گیرد، ظاهری کشیده دارد و اونس آن بین ۲۲ تا ۳۴ است. باید بگوییم این پسته از تجاری‌ترین پسته بوده و محبوبیت زیادی هم به هم زده است. درصد زیادی از این پسته، خندان است و تازه به دوطرف خندان بودن هم شناخته می‌شود. یعنی اینکه شکاف خندانی این پسته از دو سمت پشت و شکمی یکسان و یک اندازه است. رنگ پوست آن استخوانی روشن است. پسته احمد آقایی از نظر قیمت از پسته کله قوچی و پسته اکبری قیمت پایین تری دارد؛ اما به نسبت پسته فندقی قیمت بالاتری دارد.

 

پسته اکبری
یکی از انواع پسته باارزش ایرانی، پسته اکبری است. در واقع این پسته دارای بالاترین ارزش اقتصادی است. میوه پسته اکبری، بادامی‌شکل، کشیده و درشت است. رنگ رویی آن استخوانی- کرم‌ تیره است و مغز آن نیز بنفش‌-قهوه‌ای است. انس پسته اکبری بین ۲۲ تا ۲۴ است.

 

 

مغز پسته
مغز فندوقی
مغز کله قوچی
مغز کشیده
مغز کال یا مغز سبز
مغز سبز دو پوست
فهرست